0

Máte rádi hory, wellness a procházky? Svazuje vás omezený počet dní dovolené? V tom případě vám doporučuji víkend v polských Tatrách. V okolí města Zakopané uvidíte nádhernou přírodu. Spoustu luk, kopců, potoků i vysokých hor.

Co je na tomto místě kouzelné? V každém ročním období je naprosto odlišné. Přes zimní měsíce láká spoustou sjezdovek a venkovním wellness s výhledem na zasněžené kopce. Přes léto nabízí různorodé procházky po národním parku či feratové výstupy na vrcholy hor. Velkým lákadlem jsou dvě jezera, Mořské oko (Morskie Oko) ve výšce 1.395 m.n.m. a Černé jezero (Czarny Staw pod Rysami) o 184 metrů výše. Jezera jsou pod Rysy, nejvyšší horou Polska v nadmořské výšce 2.503 m.

Doufali jsme, že horu taky pokoříme, jenže v obyčejných teniskách se to nepovedlo. Sice by se jednalo jen o vzdálenost čtyř kilometrů, ovšem kvůli náročnosti trasy se jedná o čtyři hodiny plazivého výstupu po zasněžené stěně. Za to jezera jsou dostupná všem.

 

Morskie Oko

Mořské oko je nádherné jezero obklopené horami. Jedná se o největší jezero ve Vysokých Tatrách. Dostat se k němu lze různorodými způsoby. Uvedu tři příklady.

Horská turistika

Náročnější variantou je 25 km trasa lesními pěšinami.  Auto si necháte na Parking na droga Oswalda Balzera 34-530 (u Dolina Filipka). Vydáte se směr Rusinowa Polana. Cestou minete dřevěný kostelík se studánkou. A po dalších patnácti minutách přijdete na rozlehlou louku s pasoucím se stádem ovcí. V salaši vám prodají teplé oštěpky rovnou z ohně. A hlavně, užijete si nádherný výhled na hory. Pokračujete dál lesními pěšinami, překročíte několik mostů u horských potoků a na několik kilometrů se napojíte na asfaltovou silnici ze snazší varianty. U Mořského oka je jeden hotel s restaurací. Je možné se projít kolem celého jezera, a ještě se dostat o několik metrů výš k jezeru Czarny Staw pod Rysami. Je z něj nádherný výhled na Mořské oko.

Procházka

Snazší variantou je výstup po asfaltové cestě. Auto si necháte na Parking Morskie Oko (8,4 km). Následně pokračujete s davem lidí. Chvílemi budete mít dojem, že jste jak účastníci obrovského zájezdu a budete pozvolna stoupat vzhůru obklopeni davem lidí. Nebojte, nejvíce jich zůstává poblíž horského hotelu u jezera. Proto vám doporučuji procházku kolem jezera a najdete si své klidné místo s nádherným pohledem na hladinu vody. Cesta kolem jezera je dlouhá necelé 3 km.

Koňský povoz aka romantika v horách

Nejsnazší variantou je jízda na koňském povozu k jezeru i cestou zpátky na parkoviště. Doporučuji s dětmi i jako romantické překvapení s piknikem. Rozhodně se takto do kopce nezadýcháte.

 

Ubytování

Vyzkoušeli jsme dva druhy ubytování. Pokoj v dřevěné chatě, s mini kuchyní a balkónem. Měli jsme výhled na lesy a ráno poslouchali zpívání ptáků i kokrhání vedle od sousedů.

Druhé ubytování byl pěti hvězdičkový hotel Rezydencja Nosalowy Dwór , jehož součástí bylo večerní welness a bohatá snídaně. Co se týká kvality služeb, budete s polskou pohostinností velmi spokojeni.

 

Základní přehled cen

1 zl = 6 Czk

Ubytování na chatě 114 zl

Ubytování v luxusním hotelu ***** 375 zl

Parkování za osobní vůz 20 zl, v neděli zdarma

Vstup do národního parku za osobu 5 zl

Teplý oštěpek v salaši 2,5 zl

 

Co v červnu uvidíte:

Morskie Oko

Výhled na Morskie Oko od jezera Czarny Staw pod Rysy

Czarny Staw pod Rysy, částečně ještě zamrzlé.

A tudy vede zasněžená cesta na Rysy.