0

Co se o Zanzibaru říká? Ráj na zemi. Ostrov koření. Dechberoucí exotika. To nás zaujalo, a tak jsme se na měsíc vydali prozkoumat, co souostroví nabízí v době Vánoc a nového roku 2019. Mezi moje nejkouzelnější zážitky patří šnorchlování s delfíny v otevřeném oceánu, procházení po bílých plážích, plavání v průzračně čisté vodě, tančení na noční pláži i podporování místních neziskových aktivit.

1. Šnorchlování s delfíny

Jeden z nejúchvatnějších zážitků je šnorchlováni s delfíny. Místní to nazývají jako delfíní Safari. Předem nemáte jistotu, kolik jich najdete a jak daleko za nimi pojedete. Hledáte je v oceánu v místech, kde se obvykle vyskytují.

Jedním slovem to je WOW! Nádherná podívaná. Měli jsme štěstí a kolem 30 delfínů plulo kolem nás. Skotačili, vyskakovali nad hladinu a zřetelně si pod vodou povídali. Miminka i dospělí. Bylo to okouzlující. Jednou pluli tak blízko mě, že jsem se bála srážky. Nakonec mě obepluli zleva, zprava i zespod. Opakovaně jsme vyskakovali z lodi do oceánu a po pár vteřinách se škrábali zase zpátky. Delfíni plavali svižným tempem dál. A tak se je naše loďka snažila předehnat, ať je aspoň na pár vteřin zahlídneme.

Jak na to? Ubytujte se třeba v Mnana Lodge za 20 $ v rybářské vesničce Kizimkazi. Přivstanete si před východem slunce a v 6 ráno už budete na jedné ze dvou místních pláží. Můžete mít domluvený výlet přes agenturu. Očekávejte cenu 60 $ pro dva. Ve druhé větě vám sníží na 50 $ se slovy „for my friend.“ Nebo prostě dojděte na pláž a máte hned několik možností. Přidat se již k jiné skupince nebo si vyčkat, až vás některý z rybářů osloví. Stojí o přivýdělek, a tak pro vás udělají cokoliv. Případně v 6 ráno začínají vytahovat brýle na šnorchlování, plavací vesty a další vybavení, tak se můžete poptat rovnou oficiálního pracovníka.U nás to bylo tak. Přišli jsme před šestou ráno na pláž a jen minutku se váhavě rozhlíželi po pláži. Z ničeho nic se u nás objevil černoch. Položil nám otázku: „Do you want to see dolphins?“ Byli jsme jasní. Co jiného by dva běloši dělali před východem slunce u vody. Vyjádřila jsem své pochybnosti, že nevíme, jak by výlet dopadl a jestli bychom byli spokojení. Navrhl placení až po návratu a nechal mě vyřknout cenu jako první. Odsouhlasil 15 $ za osobu a vypluli jsme při krásném východu slunce. Dojem nám jen mírně kazil průvodce svým povídáním. Během cesty se snažil několikrát zvýšit předem domluvenou cenu. Jedním z argumentů bylo, že plujeme dlouho a delfíni jsou dnes mimořádně daleko. Musí za nás zaplatit poplatek úřadu. Je drahý benzín a spotřebuje ho víc, než čekal. A tak jsme skončili na 40 $ za oba dva.

Celý výlet zabral hodinu. Při návratu se pláž proměnila a stal se z ní rybí trh.

2. Nejkrásnější pláže

Projeli jsme celý ostrov, abychom objevili nejkrásnější pláže, kterými je Zanzibar proslavený. Zamilovali jsme si pláže na severu ostrova u vesnic Nungwi a Kendwa. Konkrétněji třeba Nungwi public beach a Baraka beach. Voda má nádhernou barvu a pláže jsou čisté. Během dne je na pláži celkem prázdno. Zaplní se lidmi až při západu slunce. Pro místní je to čas pro kurzy plavání, trénování přemetů, běhání, posilování či jen procházení. Masajové v hojném počtu oslovují turisty. Chtějí se tak naučit cizí jazyk nebo si ulovit zahraniční krásku.

Pokud vás zajímá pohled z dronu a velký rozdíl krajiny při odlivu, podívejte se na video.

3. Noc na pláži

Noční atmosféra mě uchvátila. Na vesnici nečekejte pouliční osvětlení, místo toho pohled na jasné hvězdy odkudkoliv. Ideální místo je samozřejmě z pláže. Možná uslyšíte zpestření hudbou, uvidíte zapálený oheň před barem a kolem tančící lidi. Měli jsme svou vlastní deku, mohli tančit v písku a poslouchat šumění moře.

4. Jozani forest

Jozani forest je národní park vprostřed ostrova. Můžete si zaplatit průvodce na procházku pralesem. A nebo se vydat na vlastní pěst. Zkoušeli jsme to, ale osm kilometrů s krosnami nám stačilo. Závěrem jsme se prošli podél hlavní silnice směr Stone Town. Všimli jsme si jednoho stromu, který se hodně třásl. Zpozorněli jsme a uviděli asi 15 opiček. Velké, malé, nebojácné i strašpytly. Red colobus monkey jsou endemickým druhem žijícím pouze na Zanzibaru. Pokud si říkáte, že opic máte pokrk a vybavíte si negativní zkušenost z Bali, tyto vás mile překvapí.

5. Želví záchranná stanice

Na severu ostrova najdete želví záchrannou stanici Mnarani Marine Turtle Conservation Pond, Nungwi. Posledních 26 let zachraňují zraněné želvy a pomáhají jim se po čase opět vrátit do oceánu. V rámci svých neziskových aktivit dělají mezi místními osvětu. Některé druhy želv téměř vyhynuly kvůli lovení, za účelem pokrmu i prodeje krunýře designovým centrům. Docházelo k přemíře plastů v moři, proto vzdělávají děti na školách, aby více pečovali o životní prostředí. Bohužel jejich aktivity nejsou dostatečně podporovány ze strany vlády. A tak za návštěvu zaplatíte 20.000 TSH (200 Czk) a máte dobrý pocit, že jste je mohli trochu podpořit. Dozvíte se, kolik druhů mořských želv je kolem ostrova. Můžete dospělé želvy nakrmit mořskou řasou, ale dotýkat je zakázané. Způsobilo by to zdomácnění želv a bylo by pro ně komplikovanější vrátit se zpátky do oceánu. Uvidíte pár měsíční želví miminka. A želví nemocnici. Jeden lavor pro jednu želvu třeba s poraněnou nožičkou. Stanici se podařilo vytvořit každoroční slavnost v únoru, kdy s celou vesnicí vypouštějí zdravé želvy zpátky do oceánu.

6. Prison Island a želvy obrovské

Prison Island je ostrůvek s krásnou písečnou pláží, hotelem, restaurací, a hlavně kolonií želv obrovských. Jedná se o druhé největší želvy na světě, váží až 200 kg a dožívají se více než 200 let. Každá želva má na krunýři napsaný svůj věk a aktuálně nejstarším je 160letý samec. Ovšem nejpřekvapivějším momentem pro nás byl apetit 150leté želvy, která skočila na mladší samičku. Třicet minut za hlučného oddechování a přihlížení desítek návštěvníku pracovali na budoucí generaci. Při prohlídce parku jsme viděli miniaturní antilopy suni.

Ostrov leží 5 km od Zanzibar Town a je dostupný loďkou. Zaplatili jsme 15 $ za zpáteční cestu pro jednoho. Další 4 $ za vstup k želvám. Výlet byl na tři hodiny a stihli jsme se i vykoupat v průzračně čisté vodě. Někteří návštěvníci to spojí se šnorchlováním u přilehlých korálových útesů. Lístek na loď si lidé kupují přes recepci svých hotelů, ale zbytečně připlatí za zprostředkování. Stačí jít ve Stone town k hlavní pláží, odkud většina lodí vyjíždí a domluvíte se rovnou u vody.

 

3 TIPY NAVÍC:

Kdyby nám každou minutu místní dohazovači nevnucovali šnorchlování a další výlety, neodradili by nás a nezkazili by nám chuť to navštívit. A tak to třeba objevíte místo nás.

1.Blue Safari – Modrá laguna

Povozí vás po různorodých místech s korálovými útesy a objevujete pestrobarevný podmořský svět. Pro představu jedno video.

2. Šnorchlování u ostrova Mnemba

Ostrov Mnemba si koupil Bill Gates a vstup na něj je pod pokutou 700 $. Loď vás doveze pouze blízko k ostrovu, kde jsou korálové útesy. Dovolí vám se 1,5 hodiny šnorchlovat a kochat se podmořským světem. Poté vás odvezou na pláž Muyuni a připraví vám oběd. Pokud budou velké vlny, výlet vám zkrátí a odvezou zpátky o to dřív. Co jsem o výletu slyšela? Ti, kteří šnorchlovali poprvé, byli nadšení. Ti, kteří šnorchlovali a potápěli se na jiných místech světa, nadšení tolik nebyli.

3. Spice tour

Zanzibar je přezdíván jako ostrov koření. Farmy nabízejí turistům prohlídky s průvodcem, při nichž poznáte desítky druhů koření či exotického ovoce, které můžete vidět, osahat si a často také ochutnat. Uvidíte např. pepř, vanilku, skořici, muškátový oříšek, kardamon, zázvor, kávovník, kakaovník, citronovou trávu, henu, avokádo, papáju, čerimoju, jackfruit, chlebovník, durian, maniok a další druhy.

 

Autorka článku: Barbora Vacková