0

Cítíš nervozitu před prvním rande a obáváš se, že začneš koktat, potit se a povídat blbosti? Když máš říct svůj názor na poradě? Při představě mluvení před stovkami očí, které tě sledují?

Studie ukazují, že strach z mluvení před druhými zažil téměř každý. Je totiž častější než strach z hadů, výšek či dokonce ze smrti. Přitom se prezentování bere ve většině zaměstnání jako nezbytná dovednost stejně jako gramotnost. Prezentujeme se neustále, ať už při neformální schůzce, na pracovním jednání, na poradě či při veřejné přednášce.

Proč to tak je? Proč jsme plní obav? Přece na nás za mikrofonem nečeká žádný netvor. Při pohybu na pódiu obvykle nehrozí propadnutí se do sklepa o několik pater níž a ublížení si na zdraví. Jenže je člověk společenský tvor, který se obává zejména o svou dobrou pověst. Protože co kdyby to náhodou nedopadlo podle plánu.

A tak jsem ve své přednášce 7. 3. 2019 na Večeru osobního rozvoje sdílela několik konkrétních tipů, které se zaměřovaly hlavně na zodpovězení těchto otázek:

 • Jak postupně odbourat svůj strach z mluvení před lidmi a posílit sebedůvěru?
 • Jak se vyhnout obvyklým úskalím i selháním kvůli paralyzování strachem?
 • Jak si vytvořit ze strachu kamaráda a zautomatizovat si motto: znovu a lépe?

Sdílím své závěrečné desatero, které ti poradí, co dělat těsně před veřejným projevem. Pomáhá mi před vystoupením, ať už před malou workshopovou skupinou o patnácti lidech, anebo v Besedním domě plném stovek lidí na konferenci Leadership Brno.

Když vím, jak naložit s vyplaveným adrenalinem, hned se cítím před prezentováním líp. Adrenalin je skvělý, přinese do projevu více energie a vzrušení. Nic se ale nemá přehánět. Když je ho až moc, může to být na škodu. Způsobí vysušení v ústech a pak je těžší mluvit. Adrenalin způsobuje nastartování svalů, pokud se ale nevyužijí k pohybu, může to vést k třesu různých částí těla. Třese se ruka, ve které je mikrofon. Třese se hlas řečníka. Třesou se nohy, na kterých má řečník zvládnout stát. Jaké jsou preventivní kroky?

 1. Dýchej

Těsně před projevem zhluboka dýchej. Dlouhý nádech do břicha a pozvolný výdech. Několikrát opakuj. Příliv kyslíku ti přinese větší klid. Dýchání je nejsnazší uklidňující prvek, který lze realizovat kdekoliv: při sezení v plném sále i v soukromí v zákulisí.

 1. Pij vodu

Vyplavený adrenalin způsobuje vysušení úst, kvůli kterým se ti může těžce mluvit. Proto měj u sebe neperlivou vodu. Pět minut před projevem se napij a v průběhu klidně taky. Jen si dej pozor, ať toho nevypiješ až moc a nepotřebuješ místo vystoupení na pódiu rychle utíkat na toaletu. Stalo se mi to tři minutky před vystoupením. Vše jsem sice stihla, jen jsem plná obav rychle kontrolovala, jestli jsem měla vypnutý mikroport. Sem tam se totiž stává, že moderátor v zákulisí říká: „Do háje.“ „Byl jste úžasný.“ Zatímco už mluví jiný řečník a on ještě nemá vyplý mikrofon na hlavě.

 1. Zacvič si

Máš v těle adrenalinu až až a pouhé dýchání nestačí? Zkus jakékoliv fyzické cvičení. Na konferenci Leadership jeden řečník mírně poskakoval v zákulisí, aby přemíru energie dostal z těla a vyšel na pódium klidnější. Jiný zase dělal kliky.

 1. Projdi se

Pokud není dostatek prostoru na cvičení a cítíš, jak v tvém těle narůstá napětí, zkus se projít po chodbě. Vrátí se k tobě větší klid a sebedůvěra.

 1. Dvě minuty drž pozice moci

Ovlivňuje náš neverbální projev to, jak sami o sobě přemýšlíme a jaký máme ze sebe pocit? ANO. Testovala to psycholožka Amy Cudy a zjistila následující: Držené pozice těla před vystoupením ovlivňují, jak se při projevu cítíme. Stačí dvě minuty držet pozice moci, vítězství a převahy. Klidně si představ, že jsi zrovna vyhrál sportovní závod a probíháš cílovou páskou. Obvykle jsou u takového momentu vítězně ruce nad hlavou.

Vyplaví se u tebe více testosteronu, což je hormon převahy. A stihne se snížit hladina kortyzolu, což je hormon stresu. Díky tomu budeš méně nervózní, budeš cítit větší převahu a hlavně si více věřit, že to zvládneš. Lidé po těchto pozicích moci jsou asertivnější, optimističtější, sebevědomější a cítí, že vyhrají. Bohužel po dvou minutách držení těla v pozicích bez pocitu moci je dopad naprosto opačný. A to nechceš.

 1. Něco malého sněz

Pokud jsi nervózní, na jídlo nemáš pomyšlení klidně celý den. Jenže prázdný žaludek může pocit úzkosti ještě prohloubit. Zároveň nemá tělo z čeho čerpat energii na náročný výkon. A v případě, že projev trvá i několik hodin, kručící břicho by nemusel být zrovna nejvhodnější zvuk v místnosti. Také se mi stává, že se zapomenu najíst, proto mám v kabelce obvykle müsli tyčinku, ať ostatní nemusejí poslouchat ten koncert.

 1. Usměj se

Před projevem se alespoň jednou usměj. No vážně 😊

 1. Najdi si v publiku přátele

Máš v sále skutečné přátele? Výborně. Kdyby ne, najdi si sympatické obličeje lidí sedících na různých stranách sálu. Při svém projevu se na ně průběžně dívej. Pomůže ti to k vřelejšímu tónu hlasu a zmírní nervozitu. Mluvíš přece ke svým přátelům.

 1. Měj plán B

Máš plnou hlavu černých myšlenek, co všechno by se nemuselo povést? Promysli si dopředu všechny body, které se mohou pokazit. Obáváš se, že ti nepůjde pustit video? Vyzkoušej to předem. Trápí tě, že zapomeneš, co chceš říct? Připrav si někde stranou podpůrný text, který tě vrátí do hry. Nejsi si jistý, jestli pojede technika z počítače? Zjisti si předem, jestli je na místě potřebné vybavení. Případně si dovez svoje.

 1. Soustřeď se

Nenech se před projevem rozptylovat a soustřeď se na to, o čem budeš mluvit. Připomeň si, jakou hlavní myšlenku chceš sdělit, proč je tvůj příspěvek důležitý i jaký pocit chceš druhým předat.

 

Ať se ti v mluvení na veřejnosti daří. Držím ti palce!

Barbora Vacková (Pečeňová)

 

Doporučená literatura:

Chris Anderson. Přednášejte jako na TEDu: Oficiální průvodce veřejným vystupováním od kurátora konference TED. Knihu najdete zde.