0

Zkazit náladu vám může cokoliv – nepříjemný telefonát, spálené jídlo či obyčejný „den blbec“. Mám pro vás čtyři snadné tipy, které vám mohou pomoci se rychleji zbavit blbé nálady.

1. Odreagovat se a dobít baterky

Jedná se o chvilkový pokles nálady? Pomoci může jednoduchá metoda. Zkuste si sepsat seznam deseti aktivit, které vám obvykle dělají radost. Pokud chcete příklady mých účastníků z kurzu, jejich drobné radosti jsou: horká koupel s pěnou a svíčkami, vanilková zmrzlina, poslechnout si oblíbenou píseň, pustit si film, procházka v lese, povídání s kamarádkou, proběhnutí se v přírodě, sportovní trénink či dlouhý spánek.

Máte to promyšlené? Paráda. Zkuste rovnou zrealizovat jeden nápad. Odreagujete se a přijdete na lepší myšlenky. Pokud vás náhodou doteď nic nenapadlo, možná jen potřebujete upustit páru – třeba se z toho vykřičet (sám v místnosti či v přírodě bez omezování hlukem druhých) nebo se prostě pořádně vyspat. Podle neurovědce Matthew Walkera je osm hodin spánku denně doporučovaný všelék (více o spánku tady). Jak se říká: „Ráno moudřejší večera.“

2. Hezké vzpomínky

Zkuste si vybavit několik dřívějších hezkých vzpomínek. Díky vzpomínání na radostné chvíle si uvědomíte, co všechno pěkného už jste zažili. Vzpomenete si třeba, co a koho všechno máte ve svém životě rádi. Vykouzlí vám to drobný úsměv na tváři a trochu se vám zlepší nálada. Pomůže vám to rychleji překlenout pochmurnou náladu a přejde vás mylný dojem, že jste nešťastní celý život.

Pro snazší vybavení hezkých chvil si můžete položit otázky:

 • Co mi za poslední měsíce udělalo radost?
 • Co jsem zažil zábavného?
 • Koho si ve svém životě vážím a proč?
 • Komu jsem nejvíc vděčný, za co a z jakého důvodu?

3. Seznam dřívějších úspěchů

Máte v hlavě zatemněno? Pocit, že se vám nikdy nic nepovedlo? To je pochopitelné. Náš mozek má tendenci zkreslit realitu a podle posledního pocitu přehodnotit celý život. Tak si zkuste na čistý papír sepsat vzpomínky na to, co se vám dřív povedlo. Jasně, ze začátku to může jít těžce. Proto si zkuste odpovědět na otázky:

 • Na co jsem ve svém životě hrdý?
 • Co se mi dřív povedlo? (Ať je to sebemenší věc, například od vyzkoušení nového receptu až po zvládnutí maturity, koncertního vystoupení, účasti na sportovní soutěži či sbalení holky.)
 • V čem jsem se překonal?
 • Co jsem dlouhodobě odkládal, a nakonec jsem se odhodlal to udělat?

Díky rozvzpomenutí si na své dřívější úspěchy si uvědomíte, že už toho máte hodně za sebou. Vždy to nebylo třeba růžové, i tak to nakonec dobře dopadlo. A tak nabydete trochu povzbuzení, že i tuto blbou náladu, ať už je její příčina jakákoliv, během pár hodin či dní překonáte.

4. Projev laskavosti

Pokud vám nic z předchozích tipů nezabere, zkuste udělat dobrý skutek. Může se jednat o jakýkoliv drobný skutek či gesto. Náhodně druhé osobě pomůžete. Díky tomu se zvýší šance, že se z pasivity dostaneme do aktivity. Získáte chuť udělat něco dalšího, co je pro nás zrovna důležité, ale neměli jste na to náladu.

Pokud nevidíte žádnou příležitost pro konání dobrého skutku, můžete si ji sami vytvořit. Můžete někomu vedle sebe říct či po sms zprávě napsat vzkaz:

 • Děkuji ti za to, že …
 • Mám radost, že …
 • Líbí se mi na tobě, jak …
 • Oceňuji, že …
 • Vážím si toho, že….

Projev vděčnosti je jedním z pěti prvků dlouhodobé spokojenosti. A tak vám napsání krátké zprávy může pomoci se rychleji cítit o něco lépe.

PS: Sdílím jedno video s laskavým gestem. Babička dává běžcům highfive a to jim vykouzlí nejen úsměv, ale i povzbuzení nezvdat to u maratonu.

This is what everyone needs on their marathon day

Just look at the smiles this lady is creating. This is what everyone needs on their marathon day 📹 – @Koksalakn

Zveřejnil(a) Wiggle dne Pondělí 17. prosince 2018